Jak se do vody dostane vodní Kámen?
Vápník je jedním z nejčastěji se vyskytujících prvků na zemi a existuje v téměř každém typu půdy nebo horniny a je zásadní pro organismy. Uhlík obsažený ve vodě se jinak nazývá vodní kámen a označuje podíl vápenatých a hořečnatých sloučenin s kyselinou uhličitou.
Vápník je jedním z nejčastěji se vyskytujících prvků na zemi a existuje v téměř každém typu půdy nebo horniny a je zásadní pro organismy. Je klíčovým prvkem vápence. V důsledku svých chemických vlastností, za určitých podmínek snadno rozpouští vápník ze stávajících sloučenin. Pro tyto konstantní změny je hlavní složkou voda, která může absorbovat určité množství nevázaného vápníku.
Jak se dostane vápník do vody?
Srážková voda neustále absorbuje CO2 z atmosféry, který se potom znovu vyskytuje v podzemní vodě, povrchové vodě nebo vodě z oceánu ve formě kyseliny uhličité (rozpuštěný oxid uhličitý). Tato kyselina uhličitá obsažená v dešťové vodě ovlivňuje vápník obsažený v horninách nebo v půdě především ve formě uhličitanu vápenatého (CaCO3) a rozpouští vápník uvnitř ní. Pùsobením vody po nìkolik tisíciletí dokáže voda proniknout vápencem několik metrů hluboko do země, čímž vznikají např. jeskynní systémy. Voda absorbuje vápník dokud není dosaženo rovnováhy s kyselinou uhličitou.
Jak se vápno znovu rozpustí ve vodì?
Pokud je voda ohřívána nebo mírně pod tlakem, uniká plynný oxid uhličitý. Najednou je ve vodě obsaženo více vápníku a roztok se stane přesycený. Prostřednictvím ztráty oxidu uhličitého, který je součástí uhličitanu vápenatého, opět uniká - za účelem obnovení rovnováhy vody.
Kde se konkrétně usazuje vápno ve vodì?
Topné tělesa v pračkách jsou skutečnými lapači vodního kamene. Vysoká teplota vody v topném systému způsobuje rychlejší vznik vodního kámene díky reakci s plynným oxidem uhličitým. Stejná reakce vzniká v ohřívačích vody a kávovarech.
Jak konvenční filtr podzemní vody změní celkovou tvrdost vody?
Při stanovení absolutní tvrdosti - součet iontů vápníku a hořčíku (oba společně tvoří celkovou úroveň tvrdosti vody.) U běžných vodních filtrů jsou z vody odstranìny vápník a hořčík a zaměněny za vodík a draslík. Proto celková tvrdost vody klesá. Pak hovoříme o "měkké" vodě (prokazatelné např. na testovacím proužku). Nevýhodou: Nejen vodní kámen, ale i fyziologicky cenný minerální hořčík jsou z vody odstraněny.